Güney Fransa Kasabaları

Güney Fransa birbirinden güzel irili ufaklı kasabalarla dolu, yol üstünde planlamadan  durduğumuz ufak bir kasaba nın girişinde 4 satıcılı bir pazar kurulu bu pazarın girişinde bizi kuklalar karşılıyor.

Küçük bir kasaba

Tarih kokan yaşlanmış kasabanın neşesi dünyanın her yerinde olduğu gibi ordan oraya koşturan çocuklar.

Corde D'azure

Antibes

Antibes

Yat limanı şehrin yeni görüntüsü ile karşılar sizi, kırmızı ışıkta geçerseniz Polis anında çevirir ve Türk olduğunuzu kuralları bilmediğinizi söylerseniz, biraz da küçümseyen bir tavır ile ” Bu da bizden olsun” cevabını alıverirsiniz.

Şehir roma döneminde barbarlardan korunmak için yapılan kalelerin surları ile çerçevelemiş durumda karşılar sizi, şehir merkezine doğru  ise Fransa’ya özgü küçük kafeler, dondurmacılar ve birbirinden güzel, gezmeye doyamayacağınız ara sokaklar sizi bekler..

 

 

St. Tropez

Dünyanın dört bir yanından gelen sosyeteyi ağırlayan bu yere ayak basar basmaz, bir tatil havasına giriyorsunuz. Çarşıda dolaşıp , limandaki teknelerin önünde güneşin ve lüksün sıcaklığını sonbahar ayında olmanıza rağmen hissedebiliyorsunuz.

St.Tropez - Porche Festivali

Sahile varıncaya kadar hayatınızda görmediğiniz kadar — ve belki de dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz kadar — Porche marka araba  görebiliyıorsunuz.

St.Tropez Liman

Siz de Jet-set sosyeteden iseniz St. Tropez’ye Nice Havaalanı’na inip iki saatlik araba, helikopter ya da teknenizle pekala buraya ulaşabilirsiniz, biz kiraladığımız ama Fransız Acentanın , konuya Fransız kalması sonucu teslim almak için havaalanında sabahladığımız minübüsle dolaşmaya devam edelim.

St. Tropez

Grasse

Fransa’nın güneyindeki belki de en güzel kasaba burası , dünyanın parfüm başkenti olarak adlandırılan bu kasaba – Xannes şehrine 20 km mesafedeki  bu küçük Fransız kasabası dünya parfüm imalatının %60’ı gerçekleşiyor!- , bu şöhretini ispatlamak istercesine sizi parfüm kokuları ile karşılıyor, küçük kafeler ve sakin caddeler size bir o kadar huzur veriyor.

Grasse

 

Kasabanın ‘vieille ville’ denilen eski kısmı; 17. yüzyıldan kalma evleri mutlaka görülmeli gerekiyor, dar sokaklar ve göçmen insanların oluşturduğu topluluklar şehrin ayrı bir kokusu olmuş.

Grasse - Vielle Ville

 

Eze

Denizden dörtyüz metre yüksekliğe kurulmuş, sanat ve gurme restoranlar köyü olarak yaşatılan bu şato köy onbirinci yüzyılda yapılmış ve restorasyonlarla buğune kadar gelmiş.

Şato sokaklarından yavaş yavaş yukarılara doğru yürürken küçük zevkli butiklere rastlıyorsunuz.

Eze Butikleri

Rengarenk kocaman hasır şapkalar satan bir dükkandan şapka deneyen torun ve dede bir kaç Türkçe kelime de söyleyince  çok eğleniyoruz.

Eze

 

Yalnızca kağıtlar, kartlar, hediyelik kurdeleler satan bir minik dükkanda alışveriş yoğun. Tepeye doğru ağırdan yürümek lazım, burası oldukça küçük bir yer ama  insan koşturunca yorulabiliyor, ama dediğim gibi aceleye gerek yok, bir kaç saatte dolaşıp kahve molanızı da verebilirsiniz.

Eze

 

Twitter Linkedin Facebook Email

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/content/25/7771725/html/gokii/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273